Музеи эстонской республики


G o e a c z nniknzie sanļoįeczc

Muuseumid eesti rahva kultuuri sailitajad.

Eesti vanimad musiumid on alguse saanud baltisaklaste kogudest. Esimene muuseum avati Tallinnas 1802. A. See oli Tallinna apteekri Burcharti ajalooliste esemete kogu.

Tartu ulikooli kunstimuuseum, mis praegu kannab Klassikalise Muinsusteaduse Muuseumi nime, asutati 1803.a.

Eestlaste uheks tahtsamaks muuseumiks on olnud ja on suani Eesti Rahva Muuseum Tartus, mis loodi 1909 a. muusiumi ulesandeks oli etnograafiliste esemete ja rahvaluule kogumine, sailitamine ja uurimine. Seal hoitakse ka praegu eesti rahva tarbeesemeid, rõivaid, kunstiteoseid.

17 novembril 1919 a. otsustas rõhm eesti kunstnikke, et ka Tallinnas peab olema oma muuseum. 1921a avati Kadrioru lossis musiumi esimene ekspositsioon. Maja amortiseerimise tõttu todi muuseum fondid ule Toompeale Ruutelkonna hoonesse, kus korraldatakse pusiekspositsioone eesti kunsti klasikast. Siis on esindatut ka Laane – Europa ja vene kunst.

Tallinna linna museumi ekspositsion on puhendatud Tallinna ajalole alates Põhjasõjast kuni tanapaevani. Siin võib naha ajaloolisi moobliesemeid, nõusi, riideid, mis kõik aitavad mõista ja ette kujutada linnaelanike elu paljude aastakumnete jooksul.

Meremuuseumi ekspositsionis on materialid laevaehituse, meresõidu ja kalapuugi kohta Eestis. Laevamudelite kollektsioon raagib laevasõidu ajaloost. Huvitav on tutvuda vanade purjekatega, imetleda nuudaegseid kauba ning reisilaevu. Siin on valja pandud ka (Baltimere) Lanemere tahtsamate majakate makettid. Tarbe kunstimuuseumi esimesel korrusel korraldatakse naitusi. Teisel ja kolmandal korrusel on eesti tarbekunsti pusinaitus: vaibad, klaaskeraamika, nahk – ja metallesemed. Muuseum asub Laide tanaval.

Ajaloomuseumis Pikal tanaval on valja pandud vaartuslik dokumentalsete materialete kolektsion: kaardid, plaanid, materialid Põhja-Eesti mõisate kohta. Relvakondis sailitatakse kulm – ja tulirelvi alates 11 sajandist. Unikaalne mundikogu sisaldab 112829 munti ja medalli.

Teatri ja musikamuiseumi eksponaadid jutustavad eestiteatri – ja musikakultuuri arengust. Huvitav on rahvapillide kollektsion.

Üks kulastatavamaid museume on Vabaõhumuuseum Rokkalmares kaunis pargis merekaldal. Muuseum annab ulevaate Eesti taluarhitektuurist 18 sajandist kuni 20 sajandi alguseni. Kulapilti taiendavad ainulaadne vaike puukirik, kulakõrts, mittu tuuleveskit, veseveski, võrgumaja, kabel ja muud. Eesti taluehitised on enamasti puust, tugeva õlg või rookattusega. Hoonetes on eksponeeritud iseloomulik sisustus, tooriistad, tarbeesemed.

Kadriorus on Peeter I majamuseum, mis valmis 1714 a peatuspaigana tsaarile tema Tallinna kulaskaikudel.

Veel on nii Tallinnas kui ka kogu Eestis mitmeid majamuseume. Kirjanduslikud majamuseumid on Anton Hanson Tammsaare majamuuseumid Kadriorus ja Vargnael, Fridebert Tuglase Tuglase majamuuseum Nõmmel, Eduard Vilde muuseum Kadriorus, Oskar Lutsu muuseum Tartus, Lidia Koidula majamuuseum Parnus, August Jakobsoni

Majamuuseum Kurgjal. Kunstnike muuseumid – kunstimuuseumid :Kristjan Raua muuseum Nõmmel, Ants Laikmaa muuseum Taeblas, Adamson Ericu muuseum Tallinna vanalinnas.Зараз ви читаєте: Музеи эстонской республики